
CZERWIEC
OGRÓD OZDOBNY.
W sarożytnych Chinach najbardziej ze wszystkich roślin ceniono piwonie. Ale i dziś te zachwycające dostojną urodą kwiaty mają bardzo wielu wielbicieli. Piwonie swoją nazwę zawdzieczają Pajonowi - boskiemu uzdrowicielowi starożytnych Greków.
Piwonie są roślinami łatwymi w pielęgnacji.Piwonie możemy wybierać pomiędzy gatunkami i odmianami bylinami a spokrewnoinymi z nimi piwoniami drzewiastymi.Różnica między nimi polega na tym, że w przeciwieństwie do piwoni bylinowych, które przed nadejściem zimy znikają z powierzchni rabaty, pędy piwoni drzewiastej jesienią nie zasychają, mlecz tylko zrzucają liście.Piwonie kwitną od maja do czerwca.Piwonie dielą sięna: piwonie pojedyncze, japońskie, anemonowe, półpełne i pełne.
WYMAGANIA PIWONII
Piwonie kochają pełne słońce/ przynajmniej 5 godziń dziennie/.
Opłaca się zapewnić piwoniom dobre podłoże, lubią ziemię żyzną, gliniastą ale o odczynie lekko kwaśnym.
Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie.
Sadzenie piwoni jest bardzo ważne.Sadzonki z trzema, pięcioma oczkami trzeba umieścić w podłożu tak, aby po przykryciu ziemią pąki znalazły się tuż pod powierzchnią. Piwonie bylinowe posadzone za głęboko nie kwitną. Piwonie drzewiaste sadzimy tak, żeby miejsce szczepienia znalażło się 10-15 cm pod ziemią.
W pierwszym roku nie należy dopuścic do zakwitania.
Zasilać raz w sezonie po kwitnieniu niewielką dawką nawozów zawierających potas i fosfor.
ABC pielęgnacji trawnika
Wysokość koszenia trawników powinna wynosić 4-5 cm.Wysokość koszenia powinna być stała przez cały sezon wegetacyjny. To jak często kosimy trawnik wynika z tempa jego wzrostu. W sezonie występują dwa okresy bujnego odrastania trawnika. Pierwszy od połowy kwietnia do połowy maja, drugi od połowy sierpnia do połowy września. Przy odpowiedniej wilgotności gleby i koncentracji składników pokarmowych dzienne pryrosty traw mogą osiągać 1 cm.Z tego powodu koszenie 4-5 cm przyrostów stanowiących nie więcej niż połowe wysokości, wymaga odpowiednio krótkich okresów koszenia.
W SADZIE.
Główne cięcie żywopłotów strzyżonych wykonuje się na przełomie czerwca i lipca, po zakończeniu intensywnego wzrostu pędów.
-
Wykonujemy zabiegi przeciwko parchowi jabłoni, stosując np. Pomarsol Forte 80 WG, Kaptan zaw. , oraz mączniakowi jabłoni, stosując np. Siarkol Extra 80 WP, Nimrod 250 EC.
<
OWOCÓWKI
Do określenia dynamiki lotu motyli owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki stosujemy pułapki fermonowe, w miarę potrzeby wykonujemy zabiegi chemiczne.
CHOROBY RÓŻ
Obserwujemy róże, gdy w czerwcu można zauważyć pierwsze objawy porażenia przez mączniaka prawdziwego i czarną plamistość. W miarę potrzeby wykonujemy zabieg preparatem Amistar 250 S.C. lub Baymat AE.
Czytajcie „Działkowca” http://działkowiec.com.pl/ Nowe porady w lipcu
" Ogrodnik"
Wykorzystano porady z magazyn Magnolia oraz wydawnictwa Działkowca